Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Sprawdź jej szczegóły Polityki Prywatności i Cookies.

Akceptuję arrow

Tomasz Zawodowiec Skibiński - droga do elity AWS cz.I

30.4.2019 | LCloud
Udostępnij:
Oto kolejny wpis, w którym macie okazję bliżej poznać nasz team. Jest on drugim z serii, w której przedstawiamy sylwetki naszych inżynierów. Bohaterem dzisiejszego wywiadu jest Tomek Skibiński, Head of DevOps Innovations w LCloud.
Tomku, kiedy postanowiłeś dołączyć do zespołu LCloud i rozpocząć przygodę z chmurą obliczeniową?

Jestem w firmie w zasadzie od początku jej istnienia. Wtedy też kończyłem swoje studia inżynierskie i postanowiłem coś zmienić. Do tej pory pracowałem w małej firmie hostingowej, gdzie zajmowałem się praktycznie wszystkim. Wynajmowaliśmy serwery od OVH, konfigurowaliśmy je i sprzedawaliśmy pod hosting współdzielony. Zajmowaliśmy się głównie resellingiem.

Postanowiłeś coś zmienić…? Jak duża była to zmiana?

Swoją pracę zaczynałem jako taki zwyczajny administrator Linuksów. W pierwszej firmie, tak naprawdę wdrażałem się i uczyłem zawodu admina. Wraz z biegiem czasu liczba moich obowiązków magicznie się zwiększała (śmiech). Później trafiłem do kolejnej firmy w Lublinie. Aż ostatecznie postanowiłem przeprowadzić się do Trójmiasta, gdzie stwierdziłem, że będę miał więcej możliwości do rozwoju.

Właśnie – przeprowadziłeś się do Trójmiasta. Więc jak dokładnie trafiłeś do LCloud? Bo siedziba znajduje się w Warszawie.

Złożyłem CV (śmiech). Tak naprawdę to nie szukałem żadnej konkretnej pracy, a szczególnie takiej związanej z chmurą. Po prostu przeprowadziłem się do Gdańska i postanowiłem spróbować swoich sił gdzieś indziej. Lublin, jako miasto typowo studenckie, też jest dobrym miejscem do dalszego rozwoju, ja natomiast uznałem, że chcę coś zmienić i wybrałem Trójmiasto jako cel swojej podróży. Poza tym do Lcloud nie trafiłem bezpośrednio po przeprowadzce – dałem sobie 3 miesiące na poznanie miasta i rozpoznanie terenu. Byłem też na kilku rozmowach kwalifikacyjnych w lokalnych firmach hostingowych – nie mieli chmury, ale chcieli ją stawiać w oparciu o OpenStack. A w międzyczasie pojawiła się oferta pracy od Jacka (red. CEO i CTO LCloud – Jacek Biernat) i tak jestem teraz tu.

Cofnijmy się jeszcze w czasie. Jak to było ze studiami? Wiedziałeś, że  będzie to informatyka?

Studiowałem zaocznie na specjalności systemy i sieci komputerowe. Chociaż zastanawiałem się już wtedy nad programowaniem. Studia skończyłem w Lublinie, na Wyższej Szkole Ekonomii i Innowacji. Wcześniej zdobyłem również tytuł technika informatyka. Wiedziałem, że chcę iść w tę stronę. Nie było przypadku, że wybrałem informatykę, bo akurat była na to moda. Później trafiłem do firmy hostingowej, gdzie popełniałem różne mniejsze i większe skrypty i tak się zaczęła moja przygoda z kodowaniem.

A wcześniej przed studiami działałeś w kierunku kodowania? Próbowałeś pisać samodzielnie? Jeśli tak to w jakich językach?

Tak, programowałem w studium policealnym. Różnie to było. Próbowałem swoich sił w C/C++, C#, Pascal, PHP, HTML i CSS, BASH. Miałem też drobny epizod z Javą. Przy kilku projektach (w LCloud) miałem też okazję spróbować swoich sił w Pythonie czy Ruby. Także było ich trochę.

Mamy studia, zmianę otoczenia, dotychczasowe doświadczenia. A jak to się stało, że padło na wybór chmury obliczeniowej jako obszar zainteresowań?

Chmurą obliczeniową zainteresowałem się już pod koniec studiów. Także i tu nie ma zbiegu okoliczności. Może nie interesowałem się jeszcze wtedy konkretnie AWS’em, a systemem OpenStack. Z resztą moja praca inżynierska była poświęcona chmurze IaaS w oparciu o projekt OpenStack.

Chmura AWS, bo na niej opierasz swoje projekty w LCloud – faktycznie daje największe możliwości?

Myślę, że tak. Dynamiczny rozwój, nowe usługi i funkcjonalności dla istniejących, pojawiające się praktycznie przez cały rok, nie tylko na re:Invencie (doroczna impreza organizowana przez AWS), możliwość zdobycia jednych z najbardziej pożądanych kompetencji i certyfikatów – to wszystko powoduje, że są najlepsi. Dlatego pracujemy z AWS.

A co Ci te certyfikaty dały? Poza kwestią zawodową i tym, że masz więcej ofert pracy na LinkedIN’e?

Ogólne zadowolenie z pracy.

A nie odczuwałeś presji, że musisz je posiadać, żeby być lepszym w tym co robisz?

Nie, ale mam satysfakcję podczas współpracy z zagranicznymi partnerami, zwłaszcza kiedy to są “native speakerzy”, a ja mówię, że mam więcej certyfikatów od nich (uśmiech).

Super! W takim razie gratuluję i życzę dalszych sukcesów! Dziękuję Ci za poświęcony czas i liczę na kolejną rozmowę, ale tym razem o certyfikatach.

Ja również dziękuję i w takim razie do zobaczenia.


Wywiad z Tomkiem Skibińskim – Head of Devops Innovations w LCloud, entuzjastą technologii cloud computing i open-source. Na co dzień specjalizujący się w budowaniu oraz wdrażaniu nowych rozwiązań, automatyzacji infrastruktury i aplikacji opartych na chmurze AWS. Jako doświadczony Solution Architect i DevOps pokazuje jak w pełni wykorzystywać możliwości jakie niesie ze sobą chmura. Jako jeden z nielicznych w Polsce przeszedł niemal wszystkie ścieżki certyfikacyjne AWS.