Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Sprawdź jej szczegóły Polityki Prywatności i Cookies.

Akceptuję arrow

Od developera do trenera -
jak nasz DevOps zaczął szkolić
z usług AWS

7.6.2018 | LCloud
Udostępnij:
Jako partner prestiżowego Cloud Team (dawniej ACTION Centrum Edukacyjne), które jako jedyne w Polsce, posiada autoryzację Amazon Web Services Authorized Training Partner, jesteśmy dumni, że jeden z naszych doświadczonych Solution Architectów i DevOpsów – Wojtek – zyskał tytuł Champion Amazon Authorized InstructorTo niezwykle elitarne wyróżnienie, stanowi uznanie sposobu przekazywania wiedzy oraz świadczy o doświadczeniu naszego zespołu.

 

Uzyskanie tytułu wcale nie należy do najłatwiejszych. Trener musi biegle posługiwać się usługami AWS, a dodatkowo w przystępny i zrozumiały sposób, potrafić wyjaśnić ich działanie, i zastosowanie innym użytkownikom. Poświadcza to jego umiejętności i wiedzę trenerską, co z kolei stanowi kompleksowe uzupełnienie uzyskanych przez Wojtka certyfikacji AWS na poziomie Professional.

 

 

Na początku marca 2018 Amazon Web Services postanowił nieco zmienić podejście w kwestii rozwoju kompetencji trenerów, którzy pracują i szkolą innych, w oparciu o ich usługi. Stworzono dwie kategorie:
  • Standard Amazon Authorized Instructors
  • Champion Amazon Authorized Instructors
Obydwie same w sobie są prestiżowym odznaczeniem, w środowisku pracującym na AWS’ie.

 


 

Aby uzyskać miano trenera należy:
  • uzyskać certyfikat Solution Architect, co najmniej na poziomie Associate
  • ukończyć specjalny kurs instruktorski, prowadzony przez mentora AWS, potwierdzający wiedzę oraz umiejętności techniczne kandydata/tki
  • uzyskać potwierdzenie najwyższego poziomu tychże kompetencji od mentora AWS
Wartością dodaną do bycia trenerem AWS jest możliwość uczestniczenia w ekskluzywnych wydarzeniach takich jak: Instructor MeetUp’s, specjalnych sesjach  „Train the Trainer” czy webinariach.
Cennym, oprócz certyfikatu, jest badge, którym można zaakcentować swoje kwalifikacje.

Trenerzy zyskują również dostęp do wersji beta usług AWS. Zatem bycie AAI, to również możliwość testowania rozwiązań chmurowych, w fazie próbnej. Pozwala również na współudział w udoskonalaniu oraz rozwoju usług, które mają realne znaczenie w późniejszej implementacji ich na potrzeby klienta.
Ważną kwestią jest miarodajność poziomu przekazywanej wiedzy. Istotna również jest satysfakcja osób nabywających nowe umiejętności, pod bacznym okiem certyfikowanego trenera. W tym celu wprowadzono pomiar satysfakcji za pomocą wskaźnika CSAT (Customer Satisfaction Score). Uczestnicy szkolenia wystawiają trenerowi  ocenę – w skali od 1 do 9, wybierając odpowiednią notę, gdzie 1 oznacza bardzo niezadowolonego kursanta, a 9 bardzo zadowolonego. Wartość wskaźnika CSAT jest ściśle monitorowana przez AWS.

Wszystkie wspomniane wymogi są dla Wojtka priorytetem, a dla nas wyznacznikiem etyki pracy, by pozostać jak najlepszym w tym, co uwielbiamy robić.

 


 

Wojciech Orzechowski – DevOps w LCloud – posiada 5 certyfikacji AWS: Solution Architect (Associate, Professional), Developer Associate, DevOps Professional, SysOps Associate oraz uprawnienia trenerskie AWS Authorized Instructor Champion.  Chociaż jego przygoda ze szkoleniem innych rozpoczęła się niecałe 8 miesięcy temu, to Wojtek przeszkolił już wielu kursantów (można ich policzyć w dziesiątkach, a niedługo licznik wskaże trzy cyfry 🙂 ). Motorem napędowym do działania są dla niego ludzie, którym nie tylko przekazuje  swoje doświadczenie, ale również dzięki nim prze do przodu, zdobywając dalszą wiedzę i  kolejne certyfikaty.