Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Sprawdź jej szczegóły Polityki Prywatności i Cookies.

Akceptuję arrow

Jak AWS i AWS Well-Architected Review pomagają w adopcji filozofii DevOps? Wyjaśniamy!

14.11.2024 | LCloud
Udostępnij:

AWS WAF Lenses to zestaw specjalnych metryk i zasad pomagających architektom w osiągnięciu zadowalających wyników i ciągłym rozwoju infrastruktury chmurowej. W dzisiejszym artykule skupimy się na jednej z głównych soczewek AWS WAR, czyli na DevOps.

Czym jest AWS Well-Architected Tool i jaka jest rola AWS WAR Lenses?

AWS Well-Architected Tool (WAR) to usługa chmurowa, której celem jest ułatwienie oceny i rozwoju architektury w chmurze zgodnie z najlepszymi praktykami AWS. Narzędzie pomaga w dokumentowaniu decyzji, dostarcza rekomendacje dotyczące optymalizacji obciążeń oraz wspiera poprawę w obszarach takich jak bezpieczeństwo, niezawodność, wydajność i opłacalność. Kluczowym elementem są AWS Lenses, czyli zestawy pytań, metryk i zaleceń dopasowane do specyficznych scenariuszy, jak np. DevOps. AWS Well-Architected Review umożliwia analizę architektury w formie interaktywnego wywiadu, wykrywając problemy i proponując rozwiązania zgodne z wytycznymi AWS, co pozwala na ciągłą poprawę architektury chmurowej.

Czym jest DevOps i jakie ma znaczenie?

Przed omówieniem soczewki “DevOps” warto sobie przypomnieć co kryje się pod tym terminem. DevOps to filozofia i praktyki łączące rozwój oprogramowania z operacjami IT, które umożliwiają tworzenie skalowalnych, elastycznych i niezawodnych rozwiązań w chmurze.

DevOps według AWS Well-Architected Framework

Aby te szerokie zagadnienie wygodnie usystematyzować, soczewkę DevOps wyjaśnimy za pomocą tak zwanych “sag”, gdzie zbierzemy wszystkie porady i wskazówki zapewniające kompleksowe podejście do projektowania, rozwijania i zabezpieczania środowiska chmurowego, a także uzyskania wysokiej wydajności oprogramowania. Dlaczego właśnie słowo „saga”? Nie jest to przypadkowe, ponieważ każda z sag opisuje pewien proces i możliwości, których aplikacja to ciągła ewolucja wymagająca czasu.

Organizacja pracy

Organizacja pracy w DevOps odgrywa kluczową rolę, ponieważ to ludzie i kultura zorientowana na potrzeby klienta stanowią fundament tego podejścia. Proces ten rozpoczyna się od wyznaczenia lidera, który będzie podejmował decyzje, zarządzał zasobami i zapewniał realizację celów biznesowych. Lider powinien mieć swobodę działania, aby móc oceniać i optymalizować pracę zespołów. Kluczowym elementem sukcesu jest ciągła weryfikacja zdefiniowanych procesów, co prowadzi do nieustannego ulepszania metodologii i zwiększania wydajności. Prace, mimo swojej ciągłości, nie będą wolne od błędów, dlatego istotne jest, aby wdrożyć mechanizmy ich identyfikacji, śledzenia i korygowania. AWS WAR Tool może pomóc w udoskonalaniu pracy i wskazywaniu obszarów wymagających poprawy. Ponadto warto dbać o rozwój i samopoczucie pracowników, zapewniając im szkolenia oraz poczucie wkładu w osiągnięcia organizacji.

Organizacja pracy – tego unikaj!

Zestaw dobrych praktyk to nie tylko powiedzenie co należy robić, ale również czego unikać. Czego więc nie należy robić w temacie organizacji pracy? Przede wszystkim, nie wolno narzucać ciągłej adopcji metodyki DevOps. Lider powinien pełnić rolę wsparcia i mentora, a nie osoby rygorystycznie egzekwującej wdrożenie. Takie podejście mogłoby zniechęcić zespół do nowej metodyki i dać im wrażenie wymuszenia oraz niepotrzebnych zmian. W razie problemów z wprowadzaniem filozofii DevOps, warto zasięgnąć pomocy w AWS Well-Architected Review, który podpowie jakie poprawki należy zaadaptować, aby proces ten był znacznie lepszy.

Cykl rozwoju oprogramowania

Adaptacja DevOps zgodnie z AWS Well-Architected Review pozwala na stworzenie bezpiecznego, skalowalnego i elastycznego środowiska opartego na najlepszych praktykach, takich jak IaC (Infrastructure as Code) oraz potoki wdrożeniowe (deployment pipelines). Proces zaczyna się od zbudowania lokalnych środowisk deweloperskich, które mogą być hostowane w chmurze, co umożliwia bezpieczne testowanie bez wpływu na produkcję. Kluczowe jest także wykorzystanie systemu kontroli wersji (np. GIT) w postaci usług takich jak AWS CodeCommit, co zapewnia przejrzystość zmian i efektywną współpracę zespołów. Niezbędną czynnością jest również tworzenie jasnej dokumentacji, zgodnie z wytycznymi AWS WA Framework. Narzędzia do ciągłej integracji (CI), jak również do ciągłej dostawy (CD) to także ważne elementy w metodyce DevOps, a przede wszystkim w automatyzacji procesów wdrażania, minimalizując ryzyko błędów i przyspieszając wdrożenia. Warto pamiętać, że testowanie zmian w dedykowanych środowiskach deweloperskich i testowych pozwala na wczesne wykrywanie problemów, a w razie niepowodzenia wdrożenia, funkcja „rollback” umożliwia szybkie przywrócenie wcześniejszego stanu produkcji.

Cykl rozwoju oprogramowania – tego unikaj!

Czego unikać w trakcie adopcji filozofii DevOps? Nie powinno się wprowadzać dużych zmian, ponieważ zwiększa to ryzyko wystąpienia błędów, a także utrudnia ich rozwiązywanie. Manualne wdrażanie zmian również jest czynnością, której nie wolno wykonywać – każda, jednorazowa, ręczna zmiana powoduje tak zwane dryfty, gdzie kod nie odwzorowuje faktycznego stanu środowiska. Utrudnia to również śledzenie zmian oraz przeprowadzanie całego cyklu ich akceptacji. AWS oferuje narzędzia, które wykrywają wspomniane dryfty i pomagają w ich wyrównaniu – taką funkcję pełni, między innymi, AWS CloudFormation.

Zapewnienie jakości

Zapewnienie jakości w DevOps opiera się na proaktywnym procesie testowania, który uwzględnia bezpieczeństwo, opłacalność i zgodność z celami biznesowymi na każdym etapie rozwoju. Kluczowe jest stworzenie dedykowanego środowiska testowego odzwierciedlającego produkcję, aby pomiary i testy były miarodajne. Niezbędne są testy jednostkowe oraz podejście TDD (Test-Driven Development), gdzie testy powstają przed kodem, minimalizując ryzyko błędów. Ważnym elementem jest również system zarządzania podatnościami, który automatyzuje wykrywanie i usuwanie zagrożeń już na etapie potoków wdrożeniowych, np. z użyciem Amazon CodeCatalyst.

Zapewnienie jakości – tego unikaj!

Podczas prac nad Quality Assurance należy unikać wielu błędnych decyzji. Przede wszystkim, nie powinno się wykonywać testów na ograniczonym zestawie danych testowych bez wszystkich opracowanych scenariuszy. Może to doprowadzić do wykonania testów niepełnych, z lukami, które mogą mieć realne przełożenie na środowisko testowe i nie odwzorowywać zachowania środowiska produkcyjnego. W celu potwierdzenia czy zestaw testowy jest kompletny warto skorzystać z AWS WAR, który pomoże ocenić jakość wykonywanych testów i zapewni trafne porady.

Zautomatyzowane zarządzanie

Automatyzacja zarządzania w DevOps koncentruje się na wdrażaniu polityk, strategii i narzędzi, które przyspieszają i standaryzują operacje IT. Kluczowym elementem jest scentralizowane zarządzanie tożsamościami, np. poprzez AWS IAM, które umożliwia precyzyjną kontrolę dostępu oraz wdrożenie SSO (Single Sign-On) dla uproszczenia logowania. Ważnym aspektem automatyzacji jest również definiowanie celów czasu odzyskiwania zasobów (RTO) oraz implementacja strategii disaster recovery (DR) w celu minimalizacji skutków awarii, zgodnie z najlepszymi praktykami AWS. Zautomatyzowane zarządzanie można również wdrożyć w potokach danych, które przekształcają i przechowują dane w ramach ETL (Extract, Transform, Load), co wspiera podejmowanie decyzji i generowanie raportów. DevOps zachęca do ciągłego wdrażania nowych technologii, jednak z zachowaniem zgodności z regulacjami prawnymi i certyfikacjami. Co ważne, Compliance również można traktować jako „as a code”, integrując ją z potokami wdrożeniowymi, a także korzystając z AI i uczenia maszynowego do monitorowania i wykrywania zagrożeń w konfiguracji.

Automatyzacja zarządzania – tego unikaj!

Podstawowym błędem popełnianym w środowisku DevOps jest nadawanie zbyt wysokich uprawnień – tutaj należy stosować zasadę nadawania możliwie jak najniższych dostępów. Kolejnym, błędnie podejmowanym działaniem jest pozwolenie na pojawianie się tak zwanych dryftów, czyli różnic między konfiguracją zapisaną w kodzie, a stanem faktycznym. Brak wyrównywania dryftów sprawia, że możliwości kontroli środowiska spadają, a różnice ciągle pogłębiają się. O dryftach są w stanie powiadamiać odpowiednie usługi AWS, na przykład CloudFormation.

Obserwacja i monitoring

Monitoring w DevOps jest kluczowy, ponieważ skupia się na kontrolowaniu zarówno wydajności systemu, jak i wpływu technologii na cele biznesowe, takie jak przychody czy udział na rynku. Wszystkie systemy powinny stale zbierać dane, metryki i logi, które następnie są centralizowane, aby ułatwić ich analizę i szybkie rozwiązywanie problemów, np. za pomocą Amazon CloudWatch. Ważne jest również tworzenie alertów o spadkach wydajności i zagrożeniach, co pozwala na szybką reakcję i minimalizację przestojów. Po rozwiązaniu problemów, analiza zebranych danych umożliwia zapobieganie ich ponownemu wystąpieniu, a plany monitorowania warto weryfikować narzędziem AWS WAR Tool, aby wdrożyć najlepsze praktyki.

Obserwacja prac – tego unikaj!

Odpowiednio zaprojektowany system monitoringowy to gwarancja wydajniejszej i wygodniejszej pracy. Tworząc takowy system, ważne jest ustalenie jednolitych standardów dla wszystkich środowisk i projektów. Różnice w SLA, SLO, KPI oraz w zbieraniu i prezentacji metryk mogą prowadzić do problemów interpretacyjnych i komplikacji w pracy. Podczas rozwiązywania alertów i problemów należy unikać błędnego przerzucania odpowiedzialności umożliwiając inżynierom wyciąganie wniosków z błędów.

Podsumowanie

Jak możemy dostrzec, AWS Lenses to zbiór wielu trafnych i ważnych porad, które pomagają w budowaniu i rozwijaniu nowoczesnej infrastruktury. Dzisiaj jedynie dotknęliśmy tematu soczewki DevOps, która przecież jest podstawą rozwoju środowiska w chmurze. Ciągła praca na rzecz zgodności z wytycznymi AWS sprawia, że AWS Well-Architected Review jest niezwykle ważnym narzędziem ułatwiającym konfrontowanie wytworzonego środowiska z ustalonymi, dobrymi praktykami. Wszak wdrożenie tych zasad sprawia, że infrastruktura przynosi ogromne korzyści zarówno pod względem celów biznesowych, jak i technicznych.

Chcesz otrzymać więcej informacji na temat AWS Well Architected Framework? A może chcesz dokonać udanej migracji do chmury? Skontaktuj się z naszymi specjalistami, którzy czekają na Ciebie pod adresem kontakt@lcloud.pl i zaplanuj swoją podróż do AWS!