Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Sprawdź jej szczegóły Polityki Prywatności i Cookies.

Akceptuję arrow

Blockchain - czy to rewolucja na miarę Internetu?

28.6.2018 | LCloud
Udostępnij:
Nowe rozwiązania niosą za sobą wiele obietnic, ale również obaw. Historia blockchaina rozpoczyna się wraz z początkami bitcoina. Kryptowaluty od momentu powstania wzbudzają mieszane emocje dzieląc społeczność kryptowalut, zarówno na swoich zagorzałych zwolenników, jak i zdecydowanych przeciwników. Blockchain również wywołuje niemałe zainteresowanie wśród przedstawicieli spoza branży IT.

A czym właściwie jest blockchain? Dosłownie tłumacząc, jest to łańcuch bloków, za pomocą których realizowane są transakcje. Każdy blok jest istotnym elementem, w którym znajduje się określona ilość danych. Są one uzależnione bezpośrednio od protokołów, które z kolei przypisane są do konkretnych transakcji. Przykładem protokołu jest sam bitcoin czy ethereum, które z kolei składają się z metody kryptograficznej, sieci peer-to-peer oraz dowodu pracy (proof of work). Wszystko to jest określonym zbiorem reguł, które umożliwiają urządzeniom łączenie i wymianę danych. Najlepszym przykładem protokołu, aby go zobrazować jest TCP/IP – protoplasta dzisiejszego internetu.

Blockchain to przyszłość dla transakcji międzynarodowych, która ma szansę zastąpić dostępne obecnie rozwiązania – takie jak płatności międzynarodowe czy transakcje finansowe. Rozwiązania oparte na łańcuchach bloków czy kodów coraz częściej znajdują zastosowanie w innych dziedzinach życia. Przykładem może być działanie szwajcarskiego kantonu Zug, który planuje przeprowadzić próbne głosowanie, z wykorzystaniem technologii blockchain. Co prawda sprawa, w której referendum jest prozaiczna – ma dotyczyć sztucznych ogni, nie mniej jednak ma ona wykorzystać miejski system eID i aplikację na urządzenia mobilne.

źródło: blockchainage.com

To co wyróżnia blockchain spośród tradycyjnych rozwiązań to:

 • Oparcie całego rozwiązania na kryptografii. Zakodowana struktura kryptograficzna jest samo weryfikowalna i nie potrzebuje uczestnictwa strony trzeciej do uzyskania potwierdzenia. Tym samym zwiększa się wydajność blockchaina, przy jednoczesnym obniżeniu kosztów.
 • Transparentność działania, która jest podstawą jawności i bezpieczeństwa.
 • Decentralizacja, która pozwala na zabezpieczenie przed awariami systemów.
 • Dodatkowo rejestr “bloków łańcucha” jest jawny – dostępność informacji jest powszechna i nieograniczona, publiczny, anonimowy – rejestry nie zawierają informacji kto jest właścicielem np. portfela bitcoinów i nie podlega kontroli pojedynczego podmiotu

źródło: pixabay.com 

Wspomniane zalety są składową wartości związanej bezpośrednio z ideą Internet of Things. Ma ona na celu gromadzenie, przetwarzanie i wymianę danych. Geneza blockchain opiera się na wymianie – usług, towarów – która staje się podstawą ekonomicznego funkcjonowania społeczeństwa.

Technologia blockchain oraz jej rozwój, zmierzają w kierunku swobodnej wymiary tworząc swoistą rewolucję – tak jak upatrywano jej w powstaniu globalnej sieci, jaką jest Internet. Na podobnej zasadzie działają biznesy, opierające się o sieci partnerskie. Takimi przykładami mogą być eBay czy polskie Allegro, które zrzeszają użytkowników w jednym miejscu. Natomiast pojedynczy interestan/kontrahent, niezależnie od całej sieci, sam ustala warunki i kwotę transakcji. Najważniejszym elementem w trakcie tej wymiany jest sama transakcja, a nie środek płatniczy – tak jak to działa w przypadku bitcoina, opartego na technologii blockchain. Podobnie możemy postępować z wymianą danych; gdzie najistotniejsza będzie efektywna i szybka ich wymiana, a nie forma tej informacji (danych).

IoT w połączeniu z blockchainem znalazł już zastosowanie głównie w wymianie kryptowalut. Niektóre kraje idą krok dalej, gdzie takie rozwiązania znajdziemy również m.in. w zabezpieczeniu danych medycznych – autentykacja oraz uwierzytelnianie dostępów w estońskiej służbie zdrowia. Jest on również wykorzystywany w tworzeniu inteligentnych umów, gdzie proces aktywacji automatycznych płatności jest oparty na zgodności sieci.

AWS jako lider w nowoczesnych rozwiązaniach opartych o chmurę obliczeniową, również zapewnia swoim klientom rozwiązania oparte na tej technologii. Poniżej opisane zostały dwa przykłady szablonów wraz z ich zastosowaniem.

AWS Blockchain Template for Ethereum jest to szablon, który używa frameworka Solidity. Solidity jest językiem wysokiego poziomu, który pozwala implementować coś, co nazywa się Smart Contract. Smart Contract – z jednej strony pozwala zachować poufność stronom biorącym w nim udział, a z drugiej, definiuje za pomocą jednego protokołu (API), warunki umowy pomiędzy stronami, minimalizując ryzyko dla stron kontraktu. Tego szablonu można użyć np: do zbudowania platformy crowdfundingowej, strony do głosowania czy blind auction etc.

HyperLedger Fabric, ponownie jest to framework wykorzystujący technologię blockchain. Zbudowany został przez TLF (The Linux Foundation), przy niemałym wkładzie ze strony IBM’a. Posiada modułową architekturę. Jest łatwo rozszerzalny i używa technologii kontenerowej. Do czego można go wykorzystać? Możne posłużyć do stworzenia “distributed ledger”. Distributed ledger można porównać do rozproszonej bazy danych, w której nie ma mastera i wszystkie strony posiadają kopie informacji, lecz żadna ze stron samodzielnie, bez zgody pozostałych, nie może dokonać modyfikacji (jest to określone przez consensus protocol). „Baza” taka działa w trybie “append only”. Dostęp do bazy jest określony przez smart contracts. Znajduje zastosowanie w rozwiązaniach klasy enterprise.

Różnice jakie możemy dostrzec pomiędzy wspomnianymi, dwoma szablonami pojawiają się w języku użytym do ich stworzenia oraz budowie.

Poniższy schemat przedstawia komponenty sieci blokowej na AWS, utworzone za pomocą wspomnianych wcześniej szablonów. Poniżej przedstawiony został przykładowy schemat wykorzystania takiego szablonu.

źródło: Amazon Web Services

Budowanie konkretnych rozwiązań opartych na blockchain w AWS, można również wzbogacić o takie rozwiązania jak Amazon Kinesis Data Firehose, Amazon Kinesis Data Analytics, Amazon Kinesis Data Streams czy Amazon Athena.

Ciekawy przypadek opisał Dr. Jonathan Shapiro-Ward (AWS Solutions Architect) na blogu AWS, na który polecamy zajrzeć.

Poniższy schemat pokazuje zarys wykorzystania wymienionych usług.

źródło: Amazon Web Services

W chwili obecnej blockchain znajduje się w niezwykle dynamicznej fazie rozwoju. Jego niezliczone zalety wpływają na jego wielką atrakcyjność. Rozwiązania oparte na łańcuchach bloków czy kodów, znajdują zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu, gdzie priorytetem jest bezpieczeństwo i zapewnienie najwyższej jakości usług. Dla tych, którzy chcieliby zagłębić się w tę tematykę, polecamy tekst  Mohita Mamori – wielkiego entuzjasty blockchain, który w przystępny sposób pokazuje działanie i zastosowanie tej technologii.


Źródła:

 1. https://aws.amazon.com/partners/blockchain/
 2. https://aws.amazon.com/blockchain/
 3. https://amzn.to/2FiItfj
 4. https://amzn.to/2JDkAlh
 5. https://bit.ly/2xqbx5O
 6. https://bit.ly/2GQNdKf
 7. https://bit.ly/2iLkSO0
 8. https://bit.ly/2iLkSO0