Kontenery są technologią wspomagającą, umożliwiającą zunifikowanie migrowanych zasobów, bez której wiele firm nie byłoby w stanie przenieść swoich zasobów do chmury obliczeniowej. Dzięki nim cloud computing staje się dostępny dla jeszcze szerszego grona. Pracujemy korzystając z rozwiązań zarówno w oparciu o technologie Docker, jak i Kubernetes.
Wybrane aplikacje, systemy czy też ich elementy, po spakowaniu do przygotowanego wcześniej kontenera, stają się niejako kompatybilne z chmurą i ich migracja staje się możliwa. W kontenerze umieszczone są części aplikacji, wybrane usługi lub powiązania pomiędzy różnymi aplikacjami. Mogą się w nich znaleźć również m.in.:
● instrukcje dotyczące zasobów chmurowych, które są niezbędne do utrzymania aplikacji,
● informacje o komponentach technologicznych,
● reguły dotyczące pobierania aktualnej wersji kodu źródłowego.
Po umieszczeniu zasobów w kontenerze ), całość lokuje się w chmurze obliczeniowej i, za pomocą specjalnych skryptów, ustala się powiązania pomiędzy kontenerami.
Rozwiązanie jest szczególnie przydatne wszystkim, których aplikacje mają przestarzały, nieprzygotowany do serwowania z chmury kod. Korzystają z niego również posiadacze skomplikowanych środowisk, które wymagają wcześniejszej unifikacji, by można było nimi sprawnie zarządzać. Technologia kontenerów trafia również do osób ceniących automatyzację procesów, która jest możliwa bez każdorazowego zagłębiania się w szczegóły utrzymywanych zasobów.
Wychodzimy z założenia, że jasne zasady współpracy i podział odpowiedzialnościsą podstawą efektywnie i zwinnie zrealizowanego projektu. Dlatego tak szczegółowo opisujemy sposoby pracy oraz ustalamy z klientami, również konieczność przygotowania z jego strony.
W przypadku zastosowania kontenerów lub ich orkiestracji prosimy wyłącznie o przygotowanie listy technologii, które są niezbędne do tworzenia i utrzymania aplikacji oraz określenie zależności pomiędzy poszczególnymi jej elementami. To wszystko.
Docker to technologia open source, służąca do automatyzowania wdrażania aplikacji w postaci przenośnych, samowystarczalne kontenery, które mogą być uruchamiane w chmurze lub on premise. Jako certyfikowani uczestnicy społeczności Docker, znamy doskonale rozwiązanie i z powodzeniem korzystamy z niego realizując projekty dla naszych klientów. Korzystamy również z technologii Kubernetes (oprogramowanie open source), narzędzia które służy do orkiestracji/zarządzania kontenerami. Umożliwia uruchamianie kontenerów i obciążeń platformy oraz ułatwia rozwiązywanie problemów występujących podczas skalowania wielu kontenerów wdrożonych na wielu serwerach.
Obydwie technologie służą do tworzenia, dostarczania i uruchamiania aplikacji w zwirtualizowanym środowisku kontenerów. Dodatkowo korzystamy również między innymi z:
● Amazon ECS –usługa AWS do orkiestracji kontenerów Dockera, umożliwiająca uruchomienie kontenerów i zarządzanie klastrami instancji EC2;
● Amazon EKS – usługa wspierająca dla open source’owego Kubernetes’a. Pozwala na wdrożenie i zarządzanie skonteneryzowanymi aplikacjami w skali;
● Google Kubernetes Engine - platforma enterprise, służąca do orkiestracji i zarządzania kontenerami;
● Ansible - automatyzuje zarządzanie serwerami i zmianami konfiguracji oraz uruchamianie zadań na żądanie.
Najistotniejszą korzyścią płynącą z zastosowania kontenerów jest możliwość migracji do chmury obliczeniowej nawet tych aplikacji, które pierwotnie nie były do procesu przeniesienia przygotowane. Pozwala zunifikować zasoby, a następnie swobodnie je zmigrować. Dzięki kontenerom otrzymujemy w pełni niezależne środowisko, a wszystkie procesy odbywają się automatycznie.
Zyskujemy zwinność, czas oraz optymalizujemy koszty IT.
Wypełnij niezbędne dane i wyślij swoje zgłoszenie, a niezwłocznie się z Tobą skontaktujemy, by poznać szczegóły i, w oparciu o nie, przygotować dla Ciebie wycenę.
Wypełnij niezbędne dane i wyślij swoje zgłoszenie, a niezwłocznie się z Tobą skontaktujemy, by poznać szczegóły i, w oparciu o nie, przygotować dla Ciebie wycenę.