Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Sprawdź jej szczegóły Polityki Prywatności i Cookies.

Akceptuję arrow

Amazon EKS - automatyczne rozwiązanie kontenerowe

28.6.2018 | LCloud
Udostępnij:
Technologia klastra Kubernetes z powodzeniem wykorzystywana jest na takich platformach jak The New York Times, Zalando, Bla Bla Car oraz wielu innych.
Tym bardziej cieszyć powinna informacja, że rozwiązanie Amazon EKS, bazujące na Kubernetes, jest już dostępny globalnie!
Usługa pozwala na usprawnienie procesów uruchamiania mikroserwisów, z zachowaniem pełnej funkcjonalności aplikacji czy migracji jej elementów, bez refaktoryzacji kodu.

W tym miejscu warto dodać dwa słowa na temat samego Kubernetesa. Jest to oprogramowanie open source, które usprawnia i pozwala na automatyzację deploymentu oraz skalowanie, i zarządzanie skonteneryzowaną strukturą aplikacji. W czasach, gdy zmiany w aplikacjach, muszą być wprowadzane niezwykle często, jest to rozwiązanie idealne. Pozwala na automatyczne zarządzanie zmianami, bez wpływu na funkcjonalność danej platformy.

Dzięki Amazon EKS można wykorzystać wszystkie role: skalowalność, niezawodność i dostępność platformy AWS. Bez problemu można też zintegrować EKS z usługami sieciowymi i zabezpieczeniami, które oferuje Amazon. Mogą to być np. IAM  – dla kontroli dostępu, opartej na rolach, czy VPC – do tworzenia bezpiecznych podsieci. Jak podaje AWS, na podstawie raportu z Cloud Native Computing Foundation, jest on wiodącym środowiskiem dla Kubernetes. Statystyki mówią, że 57% firm korzystających z Kubernetes robi to w połączeniu ze środowiskiem Amazon Web Services.

Całe rozwiązanie pozwala firmom na skupieniu się na budowaniu aplikacji, bez konieczności konfigurowania struktury kontenerowej. Jest to nie tylko oszczędność czasu, ale również możliwość wykorzystania takich usług jak IAM czy VPC, zwiększających bezpieczeństwo całej aplikacji. Skrypt Amazon Machine Image (AMI) i AWS CloudFormation, dostarczają niezbędnych węzłów roboczych, które bez użycia Amazon EKS, każdy użytkownik musiałby konfigurować samodzielnie. Dzięki temu znacznie skracamy czasochłonność  uruchomienia klastra Kubernetes.

Poniższy schemat obrazuje proces działania Amazon EKS.

źródło: Amazon Web Services

Dzięki temu, że cała usługa oparta jest na chmurze AWS, dostępne są również funkcje: IAM Integration, Load Balancer Support czy Route53, a to tylko, niektóre z wielu dostępnych. Sama usługa opiera się również na współdzielonej odpowiedzialności. Warstwa sterująca pracą klastra jest zarządzana przez AWS, natomiast warstwę roboczą uruchamia klient. Poniższy schemat ilustruje współdzieloną odpowiedzialność.

źródło: Amazon Web Services

Polecamy wpis na blogu AWS, gdzie Jeff Barr w bardzo przystępny sposób pokazuje jak utworzyć klaster Kubernetes.

Automatyzacja wielokrotnie powtarzanych czynności, obejmująca zarówno infrastrukturę, jak i aplikacje, pozwala znacznie zwiększyć elastyczność firmy, zachować przy tym efektywność kosztową, poprawić jakość świadczonych usług i zredukować liczbę błędów występujących podczas wdrożeń. Jako doświadczony partner AWS w statusie Advanced pomagamy naszym klientom na dopasowanie rozwiązań do ich potrzeb. Jeśli masz pytania związane z automatyzacją czy technologią konteneryzacji zapraszamy do kontaktu pod adresem: kontakt@lcloud.pl lub do wysłania wiadomości w formularzu kontaktowym.