Machine learningowe know-how od AWS w duchu Well-Architected
Machine learning polega na zapamiętywaniu i powielaniu pewnych wzorców i zachowań przez maszyny, które wspierają przetwarzanie i analizę dużych ilości danych, a to wiąże się z ogromnymi obciążeniami. By lepiej je kontrolować, warto kierować się wskazówkami zawartymi w Machine Learning Lens od AWS.
Jednak, na samym początku warto przywołać Framework Well-Architected od AWS, który jest zbiorem najlepszych praktyk i zasad związanych z projektowaniem infrastruktury w chmurze. To jak wspiera dobre projektowanie, zostało opisane w jednym z postów na blogu. Oprócz ogólnego zbioru zasad, jakim jest wspomniany framework, AWS opublikował również tzw. Lens, czyli whitepapery (dokumenty) związane z poszczególnymi obszarami związanymi m.in.: z Serverless, IoT, high performance i wspomnianym – machine learningiem. Są one uzupełnieniem dla głównego frameworka oraz, jak nazwa wskazuje, skupiają się na rozwiązaniach poświęconych konkretnej dziedzinie.
Machine Learning Lens koncentruje się wokół zagadnień jak projektować, budować i wdrażać w chmurze AWS zasoby związane z uczeniem maszynowym. Podobnie jak Well-Architected Framework jest on oparty na 5 filarach: operacyjnym, bezpieczeństwa, niezawodności, wydajności operacyjnej i optymalizacji kosztowej. Pomimo, że Lens został przygotowany tak, by wspierać Well-Architected Framework, może on być również wykorzystywany samodzielnie. Poniższy schemat pokazuje zasady działania Framework’a oraz przykładowe pytania weryfikacyjne podczas audytu workloadów, z użyciem Machine Learning Lens.
Źródło: Amazon Web Services
Jak korzystać z Machine Learning Lens?
Głównymi składowymi dokumentu są:
- filary,
- zasady projektowania obciążeń,
- pytania dotyczące oceny istniejących lub projektowanych obciążeń,
- best practices.