Poznaj kluczowe wskazówki AWS Well-Architected Framework dla nowoczesnych rozwiązań mobilnych.
Możliwości wykorzystania chmur obliczeniowych do przetwarzania danych są naprawdę szerokie i to świetnie pokazuje koncepcja połączonej mobilności, którą możemy zastosować w infrastrukturze AWS. Ale jak poprawnie wdrożyć taką strategię? W tym pomoże AWS Well-Architected Tool oraz soczewka Connected Mobility.
Czym jest AWS WAR Tool? Narzędzie AWS Well-Architected Review wspiera organizacje w ocenie ich środowisk chmurowych pod kątem takich aspektów jak bezpieczeństwo, niezawodność, wydajność oraz opłacalność. Jego celem jest optymalizacja funkcjonowania systemów opartych na chmurze oraz efektywniejsze zarządzanie obciążeniami.
Definicja mobilności połączonej
Połączona mobilność odnosi się do integracji nowych technologii z systemami komunikacyjnymi w celu optymalizacji ruchu i poprawy aspektów związanych z transportem. W jej zakres wchodzi wykorzystanie pojazdów połączonych z internetem (czyli takich, które mogą komunikować się z zewnętrznymi systemami), inteligentnej infrastruktury oraz zaawansowanej analizy danych, co prowadzi do poprawy płynności ruchu, zwiększenia bezpieczeństwa i ograniczenia emisji. Connected Mobility przyczynia się do rozwoju inteligentnych miast (smart cities), gdzie transport staje się bardziej zrównoważony, przyjazny środowisku i dopasowany do indywidualnych potrzeb mieszkańców.
Connected Mobility Lens to rozszerzenie AWS Well-Architected Framework skupiające się na specyficznych wyzwaniach i wymaganiach związanych z projektowaniem systemów dla branży mobilności połączonej. Dotyczy to głównie takich obszarów jak autonomiczne pojazdy, inteligentne systemy transportowe, floty pojazdów oraz infrastruktura obsługująca komunikację między pojazdami a chmurą.
Główne filary soczewki AWS WAR Connected Mobility
Soczewka Connected Mobility została podzielona na 5 głównych filarów skupiających się na różnych aspektach integracji systemów transportowych z chmurą obliczeniową AWS.
Filar doskonałości operacyjnej
W ramach prac nad filarem doskonałości operacyjnej należy zdefiniować kompleksowe wskaźniki KPI i metryki. Zbieranie kluczowych informacji, logów oraz danych z każdej części platformy zapewni lepszą optykę na całe rozwiązanie. Konieczne jest wdrożenie potoku danych, który będzie gromadzić dane telemetryczne ze wszystkich elementów systemu.
Należy pamiętać również o reagowaniu na zakłócenia – jest to kluczowy element obsługi platformy mobilnej, ponieważ ma bezpośredni narzut na dostęp użytkowników końcowych do istotnych funkcji pojazdu i tym samym może wpływać na przychody firmy, a także jest w stanie osłabiać zaufanie klientów. Aby skutecznie komunikować się z klientami i interesariuszami oraz minimalizować średni czas naprawy (MTTR) i przywrócenia usługi (MTRS), konieczne jest zrozumienie zakresu awarii i ich wpływu na poszczególne funkcje platformy.
Filar bezpieczeństwa
Bezpieczeństwo odgrywa kluczową rolę w kontekście połączonej mobilności, zwłaszcza gdy wykorzystywane są komponenty fizyczne, takie jak pojazdy. Tutaj, przede wszystkim, priorytetem jest wdrożenie standardów motoryzacyjnych oraz standardów ogólnych wynikających z regulacji i wymogów zgodności.
Połączona mobilność korzysta z różnych protokołów podczas łączenia z chmurą. Ważne jest, aby stosować te standardy, które zapewniają odpowiedni poziom bezpieczeństwa i szyfrowania, takie jak HTTPS, MQTT/TLS czy Kafka over TLS. Wybierając odpowiedni protokół dla konkretnego przypadku użycia, należy brać pod uwagę aspekty takie jak koszty, wydajność, przepustowość oraz wartość biznesową.
Pojazdy powinny mieć ściśle określone dostępy do systemów i ten musi być zgodny z zasadą minimalnych uprawnień – wszak pojazdy komunikują się z wieloma punktami końcowymi, takimi jak stacje ładowania, systemy zaplecza czy aplikacje użytkowników. Ograniczenie dostępu pomaga zminimalizować ryzyko wycieku danych i ułatwia określenie zakresu naruszonych elementów w razie incydentu.
Kluczowe jest także wdrożenie mechanizmów ciągłego monitorowania połączonych usług mobilności, zarówno w pojeździe, jak i jego otoczeniu, aby wykrywać i reagować na zagrożenia. Warto też zadbać o mechanizmy redundancji i odporności, które zapewnią, że kluczowe systemy, takie jak hamulce, układ kierowniczy czy napędowy, będą działały nawet w przypadku naruszenia bezpieczeństwa. Należy również upewnić się, że systemy chmurowe są odporne na awarie i potrafią odzyskać sprawność po nietypowych zdarzeniach.
Filar niezawodności
Filar niezawodności w połączonej mobilności odnosi się, przede wszystkim, do zdolności pojazdów do konsekwentnego świadczenia usług zgodnie z projektem i przeznaczeniem, a także zapewnia, że usługi te działają płynnie i niezawodnie w różnych warunkach.
Awarie w połączonych systemach mobilnych są nieuniknione, zwłaszcza gdy pojazdy poruszają się po terenach podmiejskich i obszarach o nierównej łączności. Ważne jest, aby podczas projektowania systemu uwzględnić wszystkie możliwe scenariusze „co by było gdyby” oraz opracować odpowiednie przypadki testowe w celu ich weryfikacji.
Oprócz kwestii związanych z łącznością, istotne jest tworzenie odpornych i wysoce dostępnych systemów chmurowych z mechanizmami awaryjnymi na wypadek najgorszych sytuacji. Przykładem może być poleganie wyłącznie na jednym kanale łączności, co niesie ze sobą ryzyko – głównie ze względu na takie czynniki jak zasięg, jakość usług (QoS), przepustowość oraz dostępność. Z tego powodu warto rozważyć korzystanie z więcej niż jednego kanału łączności, nie tylko jako zapasowego rozwiązania na wypadek awarii, ale także jako możliwości zoptymalizowania obciążeń.
Filar wydajności
Filar wydajności dla połączonej mobilności dostarcza wskazówek oraz najlepszych praktyk, pomagając sprostać wymaganiom związanym z dostarczaniem obciążeń o niskim opóźnieniu.
Przede wszystkim, zaleca się wykorzystanie automatycznego skalowania, aby zoptymalizować koszty i wydajność. Dzięki odpowiednim usługom AWS, klienci mogą obsługiwać zmienny ruch danych w chmurze pojazdów oraz ich koncentracje w określonych regionach. Umożliwia to automatyczną skalowalność systemów w zależności od potrzeb, eliminując konieczność działania na pełnych obrotach w momentach niskiego zapotrzebowania.
Należy pamiętać, że każde obciążenie w połączonej mobilności jest diametralnie inne. Co więcej, w automatycznie skalowanej architekturze, kiedy liczba podłączanych pojazdów rośnie, to nieuniknionym jest, że ogólna wydajność systemów będzie spadać. To też sprawia, że należy przyjąć pewne normy i standardy w zakresie opóźnień i kosztów.
Filar optymalizacji wydatków
Filar optymalizacji kosztów dla połączonej mobilności koncentruje się na pomaganiu organizacjom w zmniejszeniu wydatków, zwiększenia wydajności, maksymalizacji zwrotu z inwestycji (ROI) i utrzymania systemów, które dostarczają wartość biznesową w najbardziej ekonomicznej cenie.
Optymalizację kosztów należy zacząć od określenia kompromisów wartości biznesowej. Wybór rozwiązania wyłącznie na podstawie wydatków, bez uwzględnienia jego wpływu na biznes, może w dłuższej perspektywie prowadzić do wyższych kosztów operacyjnych. Podczas oceny usług i rozwiązań należy wziąć pod uwagę takie czynniki, jak funkcjonalność, skalowalność, bezpieczeństwo, szybkość innowacji czy czas wprowadzenia rozwiązania na rynek.
W Connected Mobility często generowane są ogromne ilości danych, co sprawia, że niezbędne jest wdrożenie mechanizmów filtrowania i wyciągania tylko istotnych informacji. Pomóc w tym może przyjęcie odpowiedniego podejścia do gromadzenia danych opartego na zdarzeniach zamiast metod opartych na interwałach. Nieprzetworzone dane pojazdów zazwyczaj obejmują duże wolumeny wymagające różnych częstotliwości i czasów dostępu. Aby zoptymalizować koszty, należy wykorzystać rozwiązania obiektowej pamięci i wybrać odpowiednie klasy bucketów S3 do przechowywania danych, chociażby Amazon S3 Standard dla częstego dostępu i Amazon S3 Glacier dla długoterminowego, rzadkiego dostępu.
Filar zrównoważonego rozwoju
Filar zrównoważonego rozwoju oferuje wskazówki dotyczące zrozumienia i zminimalizowania negatywnego wpływu na środowisko niezależnie od tego, czy dotyczy to brzegu sieci, czy samej chmury.
Wysiłki mające na celu zmniejszenie zużycia energii i zasobów mogą obejmować, między innymi, wyeliminowanie potrzeby aktualizacji urządzeń brzegowych przez klientów i zminimalizowanie liczby połączeń między brzegiem sieci, a chmurą. Warto również zwiększyć wydajność poprzez optymalizację kodu i uczynienie oprogramowania urządzeń brzegowych tak wydajnym, jak to tylko możliwe. Ponadto, należy udoskonalić praktyki gromadzenia danych, dostosowując częstotliwość i gromadząc tylko te logi, które są naprawdę niezbędne.
Zrównoważony rozwój to ciągły wysiłek, a nie tylko jednorazowy cel. Takim długofalowym planem działania zgodnie z zrównoważonym rozwojem jest współdzielenie usług przez szeroką bazę klientów, co dodatkowo może zwiększyć wydajność zasobów, jednocześnie zmniejszając infrastrukturę wymaganą dla obciążeń w chmurze. Należy też korzystać z elastyczności chmury, aby dynamicznie skalować infrastrukturę obciążeń, unikając nadmiernego przepływu danych.
Podsumowanie
AWS Lenses to zestaw cennych wskazówek wspierających tworzenie nowoczesnej infrastruktury. Dzisiaj skupiliśmy się na soczewce Connected Mobility, która pomaga budować efektywne chmurowe rozwiązania współpracujące z urządzeniami brzegowymi. Stosowanie się do wytycznych AWS oraz regularne korzystanie z AWS Well-Architected Review pozwala weryfikować zgodność środowiska z najlepszymi praktykami, co przekłada się na korzyści zarówno biznesowe, jak i techniczne.
Chcesz dowiedzieć się więcej o AWS Well-Architected Framework lub zaplanować udaną migrację do chmury? Napisz do naszych ekspertów na kontakt@lcloud.pl i rozpocznij swoją drogę do AWS!