AWS Free Tier - darmowy starter pack chmurowy
Zdobywanie doświadczenia inżynierskiego wiąże się z nieskończoną liczbą godzin praktyki oraz nieustannymi szkoleniami. Każdy początkujący DevOps czy SysOps, zdobywa doświadczenie, najlepiej wykonując laby. Wartym rozważenia pomysłem jest, więc korzystanie z wersji open sourcowych lub tzw. wersji próbnych/triali, udostępnianych przez twórców – programów czy aplikacji.
Amazon Web Services postanowił wyjść naprzeciw oczekiwaniom przyszłych użytkowników chmury i oferuje możliwość skorzystania z AWS Free Tier. Jest to 12-miesięczny okres “wprowadzający” (12 Month Introductory Period), podczas którego nowi użytkownicy mogą korzystać z usług dostępnych w konsoli AWS.
Jak skorzystać z AWS Free Tier?
Rozwiązanie jest bardzo proste – wystarczy założyć konto oraz zarejestrować się. Data rejestracji jest momentem, w którym użytkownik dostaje dostęp do zasobów oferowanych przez Amazon Web Services i wówczas rozpoczyna się odliczanie 12 miesięcy darmowego okresu.
Panel do rejestracji w Amazon Web Services
Istotną informacją dla początkującego użytkownika jest wymóg podpięcia aktywnej karty kredytowej do nowo tworzonego konta w AWS. Pozwala to na weryfikację danych użytkownika, oraz – w późniejszym czasie, rozliczenie za wykorzystane usługi, jeśli osoba korzystająca z konsoli postanowi w przyszłości pracować z serwisami AWS. Każda z usług posiada osobny cennik, który dostępny jest w katalogu tutaj. Jednak w okresie testowym nie trzeba się nimi przejmować.
Jakie są korzyści ?
Pierwszym i niezaprzeczalnym faktem przemawiającym na korzyść AWS Free Tier, jest możliwość skorzystania z w pełni funkcjonalnej konsoli AWS, bez konieczności płacenia za usługę.
Strona główna z usługami oferowanymi przez AWS
Prawdziwym hitem są usługi udostępnione przez AWS za darmo na zawsze!
Udostępnienie usługi pogrupowano w kategoriach:
- zawsze za darmo m.in.:
- Amazon Chime
- Amazon CloudWatch
- Amazon Glacier
- Amazon Macie
- 12 miesięcy za darmo m.in.:
- Amazon API Gateway
- Amazon CloudFront
- Amazon EC2
- Amazon Elastic Block Storage
- trials – wersje testowe:
- Amazon GuardDuty
- Amazon Inspector
- Amazon Redshift
- Amazon SageMaker
- oraz AWS Device Farm
Korzystając z intuicyjnego panelu, po kliknięciu na przycisk, wyświetli się lista oferowanych serwisów wraz z ilością danych, dni, godzin lub jednostek, możliwych do wykorzystania w ciągu miesiąca za darmo.
Strona główna ze szczegółami dot. Free Tier
Aby nie przekroczyć limitów można zalogować się na stronie aktywności konta i sprawdzić bieżące i przeszłe zużycia, oraz wygenerować raport. Istnieje również możliwość ustawienia “alarmu”, który powiadomi nas o rozpoczęciu naliczania opłat i tym samym zakończeniu darmowej funkcjonalności danej usługi. AWS dodał do swojego panelu widget, który pozwala na swobodną kontrolę limitów danych usług. Pokazuje faktyczne oraz prognozowane miesięczne zużycie limitów. Jest to niewątpliwie duże ułatwienie, które pozwala na prostą kontrolę zasobów jakie posiadamy do wykorzystania.
Istotnym aspektem jest również forma konta jakie zostało założone. Pojedyncze konto użytkownika jest rozliczane indywidualnie, natomiast kilka kont połączonych, na zupełnie innych warunkach. Mamy wtedy do czynienia z AWS Organizations, która jest usługą zarządzania kilkoma kontami, gdzie płatności są skonsolidowane,dla wszystkich kont członkowskich (więcej na ten temat znajdziesz pod tym linkiem).
Limity
AWS Free Tier nie posiada sztywno narzuconych limitów, z jakich może skorzystać użytkownik. Korzystanie z oferowanego pakietu AWS pozwala na rozpoczęcie pracy z chmurą, które nie wyklucza rozszerzenia i korzystania nadal z rozwiązań dotychczas wybranych przez klienta, ale już w ofercie odpłatnej.
Jak zacząć pracę z AWS?
Gdy zdecydujemy się na rozpoczęcie pracy z konsolą , wskazane jest zapoznanie z pakietem 10-cio minutowych tutoriali przygotowanych przez Amazon Web Services.
Panel z 10-minutowymi tutorialami od Amazon Web Services
Wartymi uwagi są również zakładki, w których znajdują się przykłady rozwiązań opartych o AWS, które dodatkowo zostały podzielone tematycznie. Można znaleźć rozwiązania oparte m.in. o kompetencję DevOps czy BigData i wiele innych.
Panel z 10-minutowymi tutorialami od Amazon Web Services
Usługi zostały skatalogowane i przy każdej z nich znajduje się zbiór linków odsyłających m.in. do tutoriali czy dokumentacji z opisem funkcjonalności danej usługi.
Katalog z usługami od Amazon Web Services
AWS zadbał również o przygotowanie SDK – software development kit – czyli zestawu narzędzi dla programistów, wykorzystywanych w tworzeniu aplikacji w danym środowisku. Bardzo często w zestawach znajdują się fragmenty kodu, które jednocześnie są formą dokumentacji dla osoby programującej, z kategoryzacją narzędzi i z uwzględnieniem dostępnych języków i platform.
Panel SDK od Amazon Web Services
Dzięki tak przygotowanemu narzędziu śmiało można rozpocząć swoją przygodę z budowaniem nowych aplikacji czy tworzeniem środowisk. Amazon Web Services w sposób kompleksowy i rzetelny przygotował niezbędne zaplecze technologiczne. uwzględniającą wszystkie potrzeby początkującego inżyniera. Zadbano również o dostosowanie sposobu wyszukiwania usług AWS w oparciu o narzędzia, z których korzysta programista.
Aby wkroczyć w nowy etap programowania i wejść na wyższy poziom wtajemniczenia wystarczy się zarejestrować – zatem do dzieła!