Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Sprawdź jej szczegóły Polityki Prywatności i Cookies.

Akceptuję arrow

Tomasz Zawodowiec Skibiński - droga do elity AWS cz.II

15.5.2019 | LCloud
Udostępnij:
Publikujemy zapowiadaną wcześniej, drugą część wywiadu z Tomkiem, w której będziemy rozmawiać o certyfikacjach AWS. Jest to jeden z ciekawszych tematów,  zwłaszcza gdy mamy okazję rozmawiać z „weteranem” certyfikacji na poziomie Professional. Zachęcamy też do przeczytania I części wywiadu, do której znajdziecie link tutaj.

 

Cześć Tomku! Poprzednio rozmawialiśmy o tym jak trafiłeś do firmy i jak zaczęła się Twoja przygoda z chmurą obliczeniową. Miło, że poświęciłeś chwilę na kolejną rozmowę, tym razem  dotyczącą certyfikacji.

Cześć! Tak, mi również miło, że mogę się podzielić swoim doświadczeniem.

Zatem, na co dzień pracujesz z chmurą AWS’a. Aby utrzymać wysoki poziom jakości i wiarygodności oferowanych przez LCloud usług, zespół inżynierów walczy o kolejne certyfikaty. AWS podzielił je na te odnośnie roli, wśród których mamy: SysOpsa, Developera i Solutions Architecta na poziomie Associate, DevOps’a i Solutions Architecta na poziomie Professional. Dodatkowo podział dotyczy specjalności na Big Data, Security, Advanced Networking, Machine Learning i Alexa Skills Builder. Jest również certyfikat Cloud Practitioner, który dedykowany jest pracującym z chmurą AWS bardziej na poziomie procesowym, projektowym i biznesowym. Jak to wyglądało u Ciebie? Od razu wiedziałeś jakie certyfikaty chcesz czy musisz zrobić?

Jacek już na początku wspominał mi o dostępnych, na tamten moment, certyfikatach AWS. Są potrzebne, aby poświadczyć znajomość usług z konsoli AWS. Są też potrzebne, aby firma mogła uzyskać status partnera na odpowiednim poziomie. Mamy 3 poziomy partnerstwa: Select, Advanced i Premier. LCloud jest partnerem 2-go stopnia – Advanced. Wracając do certyfikatów, Jacek zauważył, że mam potencjał i powinienem iść niekoniecznie w stronę SysOpsa, a właśnie DevOpsa.

To jaki był Twój pierwszy certyfikat i ile zajęły Ci przygotowania?

Pierwszym był certyfikat Developer Associate. Do egzaminu planowałem podejść w październiku 2015 r., ale nie organizowaliśmy wtedy żadnego spotkania w Warszawie (pracujemy zdalnie). I tak się złożyło, że dopiero na początku stycznia 2016 r. odbyło się spotkanie AWS User Group, organizowane właśnie w Warszawie – więc przy okazji przyjechałem i zdobyłem ten certyfikat. Można więc powiedzieć, że przygotowania zajęły mi trochę ponad rok, a głównym elementem mojego szkolenia była codzienna praca z usługami AWS.

A jak się przygotowywałeś – co czytałeś, co testowałeś operacyjnie, skąd czerpałeś wiedzę?

Zawsze zaczynam od zebrania podstawowych informacji o usłudze tak, żeby wiedzieć do czego służy. Następnie przechodzę do zapoznania się z pełną dokumentacją usługi, jednocześnie omijając na tym etapie white paper’y, ponieważ nie ma w nich zazwyczaj zawartej pełnej funkcjonalności usługi i tego co należy i można z nią zrobić. W międzyczasie przechodzę do konsoli AWS i w niej staram się „wyklikać” usługę, zastanawiając się jednocześnie co tak naprawdę mogę jeszcze z nią zrobić.

I to wszystko robisz na stronie AWS? Czy szukasz jakichś dodatkowych źródeł informacji?

Tak – na stronie AWS-a. Nie szukam innych miejsc – jeśli mówimy o nowych usługach. Jeśli wchodzi w grę jakaś starsza usługa, z którą nie miałem jeszcze do czynienia, a przyszło mi ją teraz szczegółowo poznać, to szukam innych rozwiązań. Korzystam wtedy, np. ze szkoleń A Cloud Guru – tam gdzie ktoś mi coś o niej opowie. Dzięki temu mogę szybciej zacząć pracę z nową dla mnie usługą. Oczywiście oglądanie szkoleń video nie wyklucza, że później usiądę i będę czytał dokumentację. Muszę zrealizować wszystkie punkty z mojej checklisty (śmiech).

Jak się pojawiają nowe usługi – to masz czasem tak, że siedzisz, czytasz i zastanawiasz się jakie zastosowanie może mieć to dane konkretne rozwiązanie? Jak to będzie działać? Jakie będą z tego korzyści?

Od razu gdy widzę jakąś nową usługę, z którą mogę się zapoznać, w głowie układam sobie listę potencjalnych sposobów jej użycia. Jak mogę ją lepiej poznać, gdzie i jak mogę wykorzystać, i gdzie mogę ją uruchomić oraz co takiego może mi dać, co pozwala na efektywniejsze wykorzystanie AWS.

Wiemy już jak się przygotowujesz do certyfikacji, a jak wygląda sam egzamin? Jaka jest jego formuła – ilość pytań, jakiś podział na moduły? Jaki jest poziom trudności pytań?

Podczas egzaminu jest się zamkniętym w sali, a egzamin jest nagrywany. Ma się dostęp do platformy i całość w moim przypadku trwała wówczas 80 minut. Wszystkie egzaminy z AWS mają formę pytań testowych i odpowiedzi wielokrotnego wyboru. Na Developerze miałem chyba 60 pytań. Różnica pomiędzy poziomem Associate i Professional jest taka, że w Professional wszystkie albo większość odpowiedzi jest poprawna, a Twoim zadaniem jest wybranie tej najwłaściwszej. W przypadku Associate, w moim odczuciu, odpowiedzi są prawdopodobne dla niedoświadczonego użytkownika usług AWS’owych, ale jak ktoś już z nimi pracował to ma pewność, które są poprawne.

A jak jest z wynikiem – dostajesz go od razu czy po jakimś czasie?

Tak, wynik jest zazwyczaj wyświetlany na koniec egzaminu. AWS korzysta z systemu, na podstawie którego dynamicznie wyliczany jest próg dla zdającego. Przyjmuje się, że jest to ok. 65-70%. Zdający otrzymuje swój dokładny wynik procentowy, w rozbiciu na poszczególne kategorie, które są wyróżnione w blueprincie danego certyfikatu. Więc nie ma jako takiego, dokładnie ustalonego progu zdawalności, a Amazon albo zalicza egzamin albo nie. Na Developerze miałem 4 moduły i chyba uzyskałem 87%.

Jakie rady masz dla początkujących CloudOpsów, którzy planują certyfikację?

Ze swojej strony poleciłbym przejście jakiegoś szkolenia, treningu video, który jest udostępniany przez A Cloud Guru. Z tego względu, że da to jakiś pogląd na zakres treści, jakie są na danym egzaminie. Prowadzący przekazują wiedzę w przystępny sposób, ze wskazaniem tego, co jest najistotniejsze w odniesieniu do egzaminu.

A coś na etapie szkolenia? Jakieś triki? Czy jest jakaś droga na skróty, Tomku?

Nie wiem, nie stosowałem takiej drogi (śmiech). Nie jestem zwolennikiem chodzenia drogami na skróty. Wiem, że jak ktoś przejdzie taką drogę, to prędzej czy później ta droga w mniejszy lub większy sposób może być boleśnie zweryfikowana.

Na koniec pytanie związane z czasochłonnością całego przedsięwzięcia. Powiedz proszę jak to jest? Jak wygląda kwestia czasu, który trzeba poświęcić na naukę?

Nie miałem jakiegoś ustalonego planu. Ale starałem się poświęcać 1-2 godziny dziennie, na czytanie dokumentacji czy eksperymentowanie w konsoli. Czasem rozwiązywałem jakieś testy. Warto korzystać z platform Cloud Academy czy A Cloud Guru. Na Cloud Academy mamy dostępne ponad 300 pytań z konkretnej certyfikacji. Można powiedzieć, że na przygotowania do jednej certyfikacji poświęciłem do 90 godzin w perspektywie 5.-ciu, może 6.-ciu miesięcy.

Dziękuję, że poświęciłeś chwilę swojego cennego czasu, żeby podzielić się z nami swoim doświadczeniem.

Dziękuję i życzę powodzenia wszystkim planującym certyfikację AWS.


Wywiad z Tomkiem Skibińskim – Head of Devops Innovations w LCloud, entuzjastą open-source i technologii cloud computing i open-source. Na co dzień specjalizujący się w budowaniu oraz wdrażaniu nowych rozwiązań automatyzacji infrastruktury i aplikacji opartych na chmurze AWS. Jako doświadczony Solution Architect i DevOps pokazuje jak w pełni wykorzystywać możliwości jakie niesie ze sobą chmura. Jako jeden z nielicznych w Polsce przeszedł prawie wszystkie ścieżki certyfikacyjne AWS.