Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Sprawdź jej szczegóły Polityki Prywatności i Cookies.

Akceptuję arrow

“Podnieś, przenieś i skorzystaj!” - czyli jak migrować do chmury dzięki metodzie Lift & Shift

14.5.2020 | LCloud
Udostępnij:

Do migracji do chmury obliczeniowej już nikogo nie trzeba przekonywać, wszystko z uwagi na ilość korzyści, jakie ze sobą niesie. Mówimy tu nie tylko o obniżenie kosztów infrastruktury, ale również możliwości szybkiej reakcji na potrzeby rynku, przy jednoczesnym zapewnieniu wysokiego poziomu bezpieczeństwa oraz optymalizacji środowiska. Jedyną kwestią, która budzi wątpliwości jest: jak wykonać migrację istniejących aplikacji, stron czy infrastruktury do chmury?

W dzisiejszym wpisie skupimy się na najszybszej możliwości przeniesienia danych, która jest jedną z 3 rekomendowanych przez AWS wariantów.

Jak przeprowadzić proces migracji?

Migracja do chmur powinna być procesem zwinnym oraz efektywnym i takim może właśnie być. Jeśli stoisz w obliczu wyzwania, które wymusiło natychmiastową adaptację do pojawiających się zmian, chętnie pokażemy w jaki sposób to zrobić, by osiągnąć najlepsze efekty. Szybkość i płynność procesu migracji zależy w głównej mierze od odpowiedniego przygotowania. Dlatego ważnymi są: identyfikacja posiadanych zasobów oraz analiza i wyznaczenie celów, które chcemy osiągnąć poprzez migrację do chmury. W tym celu warto posiłkować się Cloud Adoption Frameworkiem opracowanym przez AWS, który jest bazą najważniejszych i najlepszych praktyk ułatwiających ten proces.

Jedną z najpopularniejszych metod migracji do chmury i często jest pierwszym krokiem w procesie cloud adoption jest migracja Lift and Shift. Pamiętajmy, że nie jest to jedyny typ migracji, który możemy wybrać. W zależności od potrzeb można stworzyć środowisko od podstaw lub gruntownie je przeprojektować. Możemy również wykorzystać możliwości istniejącej infrastruktury on-premise, w połączeniu z mocą chmury obliczeniowej w rozwiązaniu hybrydowym.

W dzisiejszym wpisie skupimy się na najszybszej możliwości, która jest jedną z 3 rekomendowanych przez AWS wariantów. Lift and Shift jest jedną z najpopularniejszych metod migracji do chmury i często jest pierwszym krokiem w procesie cloud adoption. Pamiętajmy, że nie jest to jedyna możliwość, którą możemy wybrać. W zależności od potrzeb  – można stworzyć środowisko od podstaw lub gruntownie je przeprojektować. Możemy również wykorzystać możliwości istniejącej infrastruktury on-premise, w połączeniu z mocą chmury obliczeniowej w rozwiązaniu hybrydowym.

Na czym polega strategia lift and shift?

Strategia Lift and Shift to scenariusz pozwalający na migrację istniejącej infrastruktury do chmury obliczeniowej. W praktyce oznacza to “podniesienie i przeniesienie” istniejącej struktury z serwerów fizycznych do chmury. Amazon Web Services dostarcza rozwiązania zapewniające większą elastyczność, wydajność, skalowalność, jednocześnie podnosząc poziom bezpieczeństwa.

Wyzwaniem może stać się nie tylko konieczność zachowania funkcjonalności aplikacji, ale również często ogromne ilości danych, które trzeba w należyty sposób przechowywać i przetwarzać. AWS doskonale zdaje sprawdzian, dostarczając usługi do przechowywania danych i zarządzania pamięcią masową kluczowe dla migracji Lift and Shift.

Chmura AWS i jej usługi

Amazon EFS to w pełni zarządzana usługa, która ułatwia konfigurację, skalowanie i optymalizację kosztów przechowywania plików w chmurze AWS. To dysk sieciowy, który może być dostępny z wielu serwerów i komputerów (korzystając z protokołu NFSv4). Opłata jest naliczana jedynie za wielkość zarezerwowanego dysku sieciowego wyrażoną w GB.

Amazon EBS to łatwa w użyciu usługa block storage zaprojektowana do użytkowania w połączeniu z serwisem Amazon EC2, zarówno w przypadku dużych obciążeń, jak i intensywnych transakcji w dowolnej skali. Ma szeroki zakres  zastosowań do rozwiązań takich jak relacyjne i nierelacyjne bazy danych, aplikacje korporacyjne, aplikacje skonteneryzowane, silniki analityczne dużych zbiorów danych, systemy plików. Podobnie jak przy Amazon EFS, opłata naliczana jest za wielkość zarezerwowanego dysku wyrażoną w GB.

Obszary zastosowania migracji Lift and Shift

Wartości migracji lift and shift

Korzyści jakie osiągamy dzięki skorzystaniu z migracji Lift and Shift to:

  • Brak konieczności zmian na poziomie aplikacji, bo jest to rehosting istniejącej infrastruktury, ale w chmurze. Tego typu podejście upraszcza proces migracji aplikacji i umożliwia szybkie przeprowadzenie procesu migracji bez wpływu na codzienne funkcjonowanie systemów.
  • Obciążenia dotyczące sprzętów takich jak np. karty graficzne zostają przesunięte na wyspecjalizowane maszyny wirtualne w chmurze. Dzięki temu migracja centrum danych oraz przeniesienie danych stają się bardziej efektywne i nie wymagają angażowania lokalnej infrastruktury.
  • Podejście Lift and Shift nie zmienia samej konstrukcji architektury, co pozwala na utrzymanie dotychczasowych ustaleń odnośnie procesów biznesowych, związanych z aplikacją. To korzystne również wtedy, gdy planujemy proces przenoszenia aplikacji bez ingerencji w kod źródłowy. Można także w kolejnych etapach przeprowadzić migrację bardziej zaawansowaną, jeśli pojawi się taka potrzeba.
  • Jest to najmniej uciążliwa metoda w kwestiach kompatybilności aplikacji, zarządzania ryzykiem, wydajności czy wymagań HA. Migracje chmurowe realizowane tą metodą dobrze sprawdzają się w dużych środowiskach, gdzie kluczowe jest ograniczenie ryzyka. Odpowiednie zaplanowanie procesu przenoszenia danych oraz procesu migracji danych ułatwia zachowanie ciągłości działania systemów.

Redukcja kosztów

Migracja do chmury, szczególnie realizowana poprzez strategię lift and shift, pozwala znacząco ograniczyć TCO (Total Cost of Ownership – całkowity koszt pozyskania, instalowania, użytkowania, utrzymywania oraz ewentualnej rozbudowy narzędzi). Poniżej przedstawiamy sposoby na redukcję kosztów dzięki migracji typu lift and shift oraz rehostingu aplikacji.

  • Automatyzacja – gdy modyfikacja istniejących aplikacji nie jest możliwa, rozwiązaniem jest zmiana sposobu ich wdrażania za pomocą Infrastructure as a Code. Wsparciem w tym zakresie są narzędzia AWS, takie jak Amazon CloudFront czy Amazon OpsWorks. Dzięki nim można zautomatyzować proces migracji aplikacji, zarządzania zasobami, a także tworzyć środowiska testowe i szybko eliminować błędy przed wdrożeniem na produkcję.
  • Reserved, Spot i On-Demand Instances – wybór odpowiedniego modelu zakupu instancji EC2 w chmurze AWS pozwala zredukować koszty nawet o 75%, co sprawia, że strategia migracji lift and shift staje się bardziej opłacalna.
  • Amazon EFS – wdrożenie tej w pełni zarządzanej usługi do obsługi różnych obciążeń daje możliwość elastycznego dostępu do pamięci masowej poprzez protokół NFS. Pozwala to na redukcję kosztów bez konieczności modyfikacji aplikacji oraz uproszczenie procesu przeniesienia danych i obciążeń.
  • Amazon MQ – wspiera zarządzanie komunikacją między komponentami aplikacji w chmurze AWS, ułatwiając przeniesienie aplikacji do chmury bez konieczności ich przebudowy. W połączeniu z usługą Lambda można zautomatyzować obsługę komunikatów dot. aktualizacji i zabezpieczeń, co jest szczególnie istotne podczas procesu migracji danych.
  • Amazon S3 do statycznego hostingu – migracja danych i treści statycznych (obrazy, pliki wideo, dokumenty) do Amazon S3 ogranicza koszty wykorzystania instancji EC2 i zasobów obliczeniowych. Takie przenoszenie danych to ważny element optymalizacji typowej migracji lift and shift.

Lepsza wydajność

Migracja centrum danych do chmury obliczeniowej wiąże się z szeregiem korzyści wydajnościowych. Poniżej przedstawiamy sposoby, które zwiększają wydajność przy procesie przenoszenia aplikacji oraz danych:

  • Skalowanie wertykalne – AWS oferuje szeroką gamę instancji, które można dostosować do aktualnych obciążeń środowiska. W ramach strategii lift, instancje można dynamicznie dostosowywać, automatyzując działania dzięki AWS Lambda.
  • EC2 Placement Groups – poprawiają wydajność aplikacji dzięki zmniejszeniu opóźnień w komunikacji sieciowej między instancjami w ramach jednej strefy dostępności. To rozwiązanie wspiera udaną migrację oraz utrzymanie wysokiej wydajności środowiska.
  • Leverage Tiered Storage – dobór odpowiednich usług przechowywania danych jest istotny w kontekście procesu migracji danych oraz późniejszego zarządzania danymi chmurowymi aplikacji. Hybrydowe podejście do storage’u umożliwia redukcję kosztów i poprawę szybkości dostępu do danych. Możesz skorzystać m.in. z takich usług jak:

Dzięki odpowiedniej kombinacji instancji, usług storage i innych serwisów AWS, możesz osiągnąć znaczny wzrost wydajności środowiska.

Bezpieczeństwo

Wzrost bezpieczeństwa to jeden z kluczowych celów migracji do chmury AWS. Proces przenoszenia danych i aplikacji z lokalnej infrastruktury do środowiska chmurowego eliminuje wiele zagrożeń związanych z wdrożeniami on-premise. W strategii lift and shift można wprowadzić następujące działania:

  • TLS przez Application Load Balancer – starsze aplikacje często nie wspierają szyfrowania. Zastosowanie Application Load Balancer umożliwia przejęcie obsługi TLS, co zwiększa bezpieczeństwo i upraszcza proces przenoszenia aplikacji.
  • Sidecars – umożliwiają dodanie warstwy bezpieczeństwa do aplikacji bez ich modyfikacji. Dzięki sidecar można zaszyfrować komunikację, udostępniając bezpieczne API klientom zewnętrznym. To rozwiązanie wspiera migrację istniejących aplikacji w modelu lift and shift.
  • DevSecOps – automatyzacja bezpieczeństwa w chmurze AWS z wykorzystaniem Amazon GuardDuty, AWS Shield, AWS WAF, AWS Config pozwala na bieżące wykrywanie i eliminowanie zagrożeń. Dzięki temu można skutecznie przeprowadzić migrację i utrzymać wysoki poziom zabezpiecze

Świadomie wybierając usługi AWS, pomagające zapewnić większy poziom bezpieczeństwa oraz wprowadzając drobne zmiany w istniejącej architekturze, możesz złagodzić wyzwania związane z dotychczasową infrastrukturą (legacy workloads).

Podsumowanie

Strategia lift and shift to skuteczna metoda migracji istniejących aplikacji i danych do chmury obliczeniowej. Dobrze zaplanowany proces migracji aplikacji czy infrastruktury, uwzględniający automatyzację, odpowiedni dobór instancji i usług bezpieczeństwa, pozwala nie tylko na redukcję kosztów, ale też poprawę wydajności i bezpieczeństwa środowiska. Przeprowadzenie migracji do chmury AWS z pomocą narzędzi do migracji i określeniem celów migracji zapewnia pełne wykorzystanie potencjału chmury. Warto rozważyć także inne podejścia, takie jak chmura hybrydowa, w zależności od typu migracji i potrzeb biznesowych. Niezależnie od wybranego scenariusza, dobrze przygotowany plan migracji i współpraca z doświadczonym dostawcą usług chmurowych zwiększają szanse na sukces migracji chmurowej.