Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Sprawdź jej szczegóły Polityki Prywatności i Cookies.

Akceptuję arrow

Od A do GCP, czyli chmura obliczeniowa od Google

7.7.2020 | LCloud
Udostępnij:

Google to jeden z najpopularniejszych dostawców usług chmurowych. GCP to zestaw usług i narzędzi chmury obliczeniowej, pozwalających na rozwój zarówno startupów jak i organizacji z wieloletnim doświadczeniem. Dzięki  nowoczesnej i skalowalnej infrastrukturze umożliwia cyfrową transformację. Każdy z serwisów GCP został zaprojektowany tak, by z łatwością zintegrować się z pozostałymi, a co za tym idzie – przyspieszyć implementację rozwiązań, zoptymalizować koszty utrzymania, zredukować obciążenia infrastruktury i usprawnić proces adopcji do chmury. Usługi GCP są wykorzystywane przez największych graczy w różnych sektorach światowej gospodarki. Obecnie Google Cloud Platform oferuje ponad 170 usług chmurowych, narzędzi i komponentów, które można dowolnie wykorzystać do rozbudowy lub zaprojektowania od podstaw własnej infrastruktury.

Usługi GCP wspierają bezpieczeństwo, monitoring procesów, śledzenie błędów i identyfikację wąskich gardeł. Pozwalają na łatwiejsze uruchamianie aplikacji bez względu na technologię, która została pierwotnie zaimplementowana. Umożliwiają rozbudowanie infrastruktury o nowe funkcjonalności i modyfikację istniejących, bez potrzeby wprowadzania dużych zmian po stronie serwera. Zapewniają przechowywanie plików, obiektów i treści w bezpieczny i skalowalny sposób, jednocześnie przy możliwości tworzenia i korzystania z wielu baz danych. Usługi Google Cloud Platform pozwalają również na obsługę i rozbudowę rozwiązań hybrydowych i multicloud oraz migracje między rozwiązaniami. To tylko kilka przykładów w jaki sposób można wykorzystać rozwiązania dostarczane przez Google.

Dzięki odpowiedniemu doborowi usług i narzędzi z portfolio GCP, można w pełni wykorzystać potencjał chmury obliczeniowej, jednocześnie zapewniając relatywnie niskie koszty utrzymania środowiska i zoptymalizować jego działanie. Potwierdzenie skuteczności wykorzystania Google Cloud Platform jest widoczne w jego pozycji lidera rozwiązań chmurowych w raporcie Gartnera.  Swoje biznesy w oparciu o chmurę Google prowadzą tacy giganci rynkowi jak: Spotify, Revolut czy Twitter.

Spotify wykorzystuje moc obliczeniową GCP by zarządzać pokładami danych i obsługiwać w czasie rzeczywistym ogromne liczby zapytań. Z platformy korzysta ponad 200 milionów użytkowników, codziennie jest dodawanych 40 tysięcy nowych piosenek i nagrań. 

Revolut w oparciu o GCP tworzy skalowalną, stabilną i bezpieczną infrastrukturę, wspierającą automatyzację wdrożeń oraz prędkość wykonywania transakcji w różnych walutach. 

Twitter korzysta z mocy obliczeniowej GCP oraz możliwości przechowywania i przetwarzania ogromnych rozmiarów  danych, wytwarzanych przez miliony użytkowników każdego dnia.

Więcej przypadków wykorzystania znajdziesz na Google Cloud Customer Stories.

Korzyści płynące z wyboru GCP:
  • Optymalizacja kosztów. Opłata naliczana jest sekundowo – za zużycie. Jeśli nie korzystasz z usługi – nie płacisz. Możliwość zwiększania miejsca w chmurowym dysku tylko w okresach wzmożonego ruchu pozwala na zoptymalizowanie kosztów.
  • Wysoki poziom bezpieczeństwa. Dzięki szeregowi procedur kontrolnych (m.in. szyfrowaniu, zaawansowanej autoryzacji, kontroli dostępów etc), GCP może pochwalić się bezpieczeństwem jako jedną z wartości biznesowych. Wszystkie rozwiązania są regularnie poddawane audytom bezpieczeństwa oraz sprawdzane pod kątem zgodności z najnowszymi regulacjami prawnymi. 
  • Elastyczność rozwiązań. Nie tylko w aspekcie finansowym, który umożliwia płacenie za zużycie w ujęciu sekundowym, ale również biznesowym. Dzięki zapewnianiu specjalnie zaprojektowanych rozwiązań, pozwala na skupieniu się na rozwoju biznesu, zamiast skupianiu się na  takich elementach jak: limity miejsca na dysku, utrzymanie fizycznej infrastruktury, przeciążenia podczas wzmożonego ruchu czy brak skalowalności. 
  • Wysoka dostępność. Google Cloud Platform zapewnia stabilność działania swoich rozwiązań na bardzo wysokim poziomie ~99,999%, co oznacza, że zaprojektowana aplikacja czy infrastruktura mogą być dostępne 24/7, niezależnie od liczby użytkowników czy ilości przetwarzanych danych, jeśli architektura zostanie zaprojektowana i zbudowana zgodnie z dobrymi praktykami w zakresie high availability. 
Sprawdź potencjał GCP dzięki Google Cloud Free Tier

Google Cloud Free Tier to narzędzie zapewniające bezpłatne zasoby chmury Google, niezależnie od tego czy stawiasz swoje pierwsze kroki z GCP, czy jesteś doświadczonym architektem chcącym eksperymentować z rozwiązaniami cloudowymi.

Google Cloud Free Tier został podzielony na  2 części:
  • 12-miesięczny bezpłatny okres próbny – z kredytem 300 USD do dowolnego wykorzystania na usługi chmurowe Google. W celu kontroli wydatków warto ustawić notyfikacje, powiadamiające o rzeczywistym naliczeniu kosztów.
  • Pakiet Always Free, który zawiera limitowany dostęp do bezpłatnych zasobów GCP przez 12 miesięcy. Pełną listę usług znajdziesz tutaj.

By móc skorzystać z 12-miesięcznego triala, należy spełnić kilka warunków. Są to między innymi: założenie nowego konta rozliczeniowego, wcześniejsze niekorzystanie z usług oferowanych przez Google Cloud (w aspekcie rozliczeniowym), nieposiadanie konta biznesowego. Szczegóły znajdziesz tutaj. Wersja trialowa wygasa w momencie upływu 12-stu. miesięcy (od dnia założenia konta) lub z chwilą wykorzystania limitu kredytów. Po wygaśnięciu okresu próbnego, dane użytkownika przechowywane są jeszcze przez Google przez okres 30 dni.

Co więcej –  bezpłatne kredyty od GCP dotyczą wszystkich zasobów chmurowych, z kilkoma wyjątkami:
  • brakiem możliwości uruchomienia 8 rdzeni lub wirtualnych CPU w tym samym czasie,
  • brakiem możliwości zwiększenia mocy obliczeniowej,
  • brakiem możliwości dodania GPU do instancji maszyn wirtualnych.

Podane przykłady mogą ulec zmianie z chwilą upgrade’u konta do opcji biznesowej. 

Po wygaśnięciu darmowej wersji, korzystanie z konta jest nadal możliwe. Każda z usług GCP posiada model cenowy, zgodnie z którym naliczana jest opłata za zużycie. Dokładny koszt można oszacować za pomocą specjalnie przygotowanego do tego kalkulatora. Ponadto, zawsze pozostaje opcja upgrade’u konta lub ewentualnego jego zamknięcia.

By praktycznie wykorzystać moc zasobów GCP, warto zapoznać się z serią krótkich tutoriali QuickStarts, serią video Cloud Minute czy repozytorium z przykładowymi próbkami kodu, do wyboru w kilku językach. Ponadto – dzięki platformie Google Cloud Training możesz wybrać ścieżkę i kierunek, w którym chcesz się rozwijać. A co za tym idzie – zdobyć pożądane na rynku pracy i potwierdzone certyfikatami umiejętności oraz kompetencje. 

Cloud computing w wydaniu Google ma kluczową przewagę nad rozwiązaniami on-premise; użytkownicy ponoszą koszty platformy jedynie podczas jej rzeczywistego wykorzystania, dysponując w pełni skalowalną architekturą, pozwalającą bez problemu obsłużyć nawet nagły wzrost liczby użytkowników lub transakcji. 

Jeśli posiadasz pomysł i chcesz go sprawdzić w praktyce w GCP, chętnie Ci w tym pomożemy. Jako GCP Sell Service Partner posiadamy niezbędną wiedzę i doświadczenie by wznieść Twój biznes do chmur! 

Napisz na kontakt@lcloud.pl, a my przygotujemy technologiczny grunt pod Twoją koncepcję.